Crumble z rabarbarem – owoce pod kruszonką.

P1080951

Bardzo lubię ten deser! Crumble to taka imitacja ciasta, bo jest w nim to co z niego najlepsze – owoce i kruszonka, pycha. Według mojego taty kruszonka to „gruzle” i tak też na kruszonkę zawsze mówi :) Gruzle – gruz, no tak wygląda nawet! Crumble robi się błyskawicznie, bo a) włączamy piekarnik, b) kroimy i obrabiamy owoce, c) dusimy w palcach kruszonkę i d) pieczemy. Owoce pod kruszonką to dobry patent, kiedy mamy ochotę na ciasto, a nie chce nam się czekać aż jajka, mleko, itp. osiągną temperaturę pokojową albo aż drożdżówka wyrośnie albo po prostu nam się nie chce, o.

Składniki na 5 małych naczyń żaroodpornych lub 1 średnie:
Nadzienie:
-250g rabarbaru
-20g cukru
-1 płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej
-kawałek masła
-kilka kropel ekstraktu z wanilii
Kruszonka:
-50g mąki pszennej (2 czubate łyżki)
-30g masła
-1 łyżka cukru z wanilią
-1 łyżka cukru trzcinowego

Przygotowanie:
1. Piekarnik nastawiamy na 190 stopni z opcją grzania góra-dół. Rabarbar kroimy w kawałki (ok. 1cm) i wrzucamy do garnka, dodajemy cukier, mąkę ziemniaczaną, masło i ekstrakt z wanilii, całość gotujemy kilka minut, aż sok trochę odparuje i rabarbar będzie „klejący”.
2. Mąkę, masło i cukry ugniatamy palcami tak długo, aż powstanie kruszonka.
3. Małe naczynia żaroodporne lub jedno średnie smarujemy masłem i wkładamy do nich rabarbar, a następnie posypujemy go kruszonką. Pieczemy ok. 30 minut. Podajemy gorące, ciepłe lub zimne, z lodami waniliowymi, z bitą śmietaną lub bez dodatków :)

P1080958